برای استفاده از تمامی امکانات حتماً در سایت عضو شوید 😊

معرفی نرم افزار ادوبی ایلوستریتور

Adobe Illustrator 2020 free 840x400 1

ایلوستریتور ( illustrator ) نام یکی دیگر از محصولات کمپانی ادوبی است که هم هنرمندان نقاش و هم طراحان گرافیک برای ساخت تصاویر وکتور (برداری) از آن استفاده می‌کنند.

این نرم‌افزار برای اولین بار در تاریخ ۱۹ مارس ۱۹۸۷ برای سیستم‌عامل مکینتاش ساخته شد و پس‌ازآن در سال ۱۹۸۹ برای ویندوز نیز ارائه شد. کمپانی ادوبی سالانه ویژگی‌ها و امکانات جدیدی را به این برنامه اضافه می‌کند و تحت لایسنس های مختلف برای فروش قرار می‌دهد. تا سال ۲۰۱۲ این محصول نیز مانند سایر محصولات این کمپانی با پیش‌وند CS منتشر می‌شد و پس‌ازآن تحت نام CC به بازار عرضه شد.

تاریخچه ی ایلوستریتور

نسخه ۱ ایلوستریتور

نسخه ی ۱ illustrator در سال ۱۹۸۷ برای apple Macintosh منتشر شد.
در آن زمان، adobe تمرکز خود را روی گسترش فونت ها و ارائه ی زبانی که کامپیوترها بتوانند آن را ببینند و از طریق آن باهم ارتباط برقرار کنند، به نام PostScript، گذاشته بود.
Illustrator از تلاش های adobe برای گسترش فونت ها حمایت کرد و یک محصول جانبی برای photoshop منتشر کرد که adobe خودش نساخته بود ولی آن را منتشر کرد و به فروش رساند.
نسخه ی اصلی illustrator، حالت preview را نداشت و کاربرها مجبور بودند پنجره ی جدیدی را برای دیدن کارشان باز کنند.

نسخه ۲ ایلوستریتور

نسخه ی ۲ illustrator در سال ۱۹۸۹ منتشر شد و اولین نسخه از این نرم افزار بود که سیستم عامل windows را پشتیبانی می کرد. Adobe در سال ۱۹۹۰، نسخه های دیگری را برای سیستم عامل های دیگر، مثل NeXT، Silicon Graphics و Sun Solaris منتشر نمود.
البته همه ی این نسخه ها به دلیل فروش پایین به دنبال موفق نشدن این سیستم عامل ها، متوقف شدند.

نسخه ۴ ایلوستریتور

نسخه ی ۴، نسخه ی بعدی illustrator بود که windows را پشتیبانی می کرد که اولین نسخه ای بود که ویرایش در عین حال دیدن کار را ارائه می داد.
این قابلیت برای Macintosh در نسخه ی ۵ که در سال ۱۹۹۳ منتشر شد، ایجاد شد.

نسخه ۶ ایلوستریتور

نسخه ی ۶ این نرم افزار آخرین نسخه ای بود که تمرکزش را روی Macintosh گذاشته بود چراکه interface در نسخه های زیرمجموعه ی آن به طور فاحشی تغییر کرد تا هماهنگی بهتری با windows داشته باشد. Adobe در سال ۱۹۹۷، پیش از آنکه interface آن را شبیه به photoshop کند، قابلیت ویرایش path را در نسخه ی ۷ به آن اضافه کرد.
این فرآیند تا جایی ادامه پیدا می کند که دو interface که در حال کار با pathها هستند به صورت مجازی مشابه شوند.

یک تغییر فاحش دیگر در نسخه ی ۷، اضافه کردن پشتیبانی از فونت های TrueType بود که به رقابت بین فونت های TrueType و PostScript Type I پایان داد.

نسخه ۷ ایلوستریتور

نسخه ی ۷ اولین نسخه از illustrator بود که از plug-in ها پشتیبانی می کرد که قابلیت های illustrator را به میزان زیادی بالا برد و به نرم افزارهای third party این امکان را داد که قابلیت هایی که جزو استانداردهای اولیه ی illustrator نبودند را به آن اضافه کنند.
Illustrator شامل ویژگی های گوناگونی مانند امکان ذخیره ی فایل ها با فرمت pdf و SVG و همچنین قابلیت تبدیل کارهای هنری به فرمت bitmap بود که در اوایل سال ۲۰۰۰ از web publishing پشتیبانی کرد.
Adobe در سال ۲۰۰۰، Adobe SVG Viewer را منتشر کرد که به کاربران امکان دیدن فایل های SVG در بسیاری از مرورگرها را می داد. Adobe تولید ASV را در سال ۲۰۰۹ متوقف کرد.

نسخه ۱۱ ایلوستریتور

البته illustrator در سال ۲۰۱۱ یک قابلیت ایجاد کرد که از طریق آن SVG در همه ی مرورگرهای اصلی قابل نمایش بود که به همین دلیل نیاز به استفاده از یک برنامه ی مجزا را از بین برد.
نسخه ی ۱۱ در سال ۲۰۰۳ با عنوان illustrator CS یا Creative Suite منتشر شد.

CS شامل نرم افزارهای طراحی گرافیک دیگر مانند InDesign و Photoshop نیز می باشد.
این نسخه، اولین نسخه ای است که از ساختن اشکال سه بعدی پشتیبانی می کند. Illustrator CS2 در سال ۲۰۰۵ منتشر شد.

illustrator CS

 • ویژگی های جدید CS2 فضای کاری شخصی سازی شده و پالت کنترل بود.
  Adobe از Aldus استفاده کرد و با ایم کار توانست با نرم افزار طراحی FreeHand به رقابت برخیزد. Adobe در سال ۲۰۰۷ پشتیبانی از FreeHand را متوقف کرد و شروع به ساخت ابزارهایی کرد که انتقال کاربران از freehand به illustrator را تسهیل کند.
 • CS3 در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و ویژگی هایی مانند رنگ های زنده، توانایی Crop های
  متعدد و پنل راهنمای رنگ ها را به آن اضافه نمود.
 • CS4 در سال ۲۰۰۸ منتشر شد و ابزارهای موجود در آن را بهبود بخشید و تعدادی از ویژگی های freehand را  مانند توانایی حفظ چند صفحه ی کار،  معرفی نمود.
  هر صفحه می تواند نسخه ی مجزایی از یک تصویر را نشان دهد که به کاربر این امکان را می دهد که نسخه های متعددی از تصویر را در یک سند نگهداری کند.
 • ابزارهای دیگ در CS5 معرفی شدند که شامل ابزار gradient جدیدی بود که در زمان دستکاری رنگ ها در یک path به کاربر حس کنترل بیشتری می بخشید. یک حالت Blob Brush نیز در این نسخه معرفی شد که به کاربر امکان می داد خطوط قلم مو ها را آسان تر ترکیب کند.
  CS5 در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، Bristle Brush را معرفی کرد و خطوط قلم موی طبیعی تری را ارائه داد.
  تغییرات دیگر که در این نسخه شامل Freehand’s Perspective Grid و بهبودهایی در ویژگی های موجود بود.
 • CS6 در سال ۲۰۱۲ منتشر شد و ویژگی های جدید زیادی را معرفی کرد که شامل interface جدید و پنل های لایه ها بود. تغییرات در ramp رنگ ها و کدهای RGB به همراه برطرف کردن تعدادی از باگ ها، باعث شد عملکرد CS6 بهبود بیابد.
  بعد از CS6، adobe، نرم افزار Illustrator CC را به عنوان بخشی از Creative Cloud معرفی نمود.

رقیب اصلی ادوبی ایلوستریتور، نرم افزار کورل‌دراو است که یک نرم افزار گرافیکی قدیمی به حساب می آید و هنوز هم طرفداران خودش را دارد.

dt Ai riverflow3 660X495.jpg.img - معرفی نرم افزار ادوبی ایلوستریتور
ایلوستریتور Adobe Illustrator

فرمت‌های مهمی که نرم‌افزار ایلاستریتور از آن‌ها پشتیبانی می‌کند و می‌تواند فایل‌ها را در آن فرمت‌ها ذخیره‌سازی یا ویرایش کند عبارت‌اند از EPS، Ai، SVG و PDF.

apps.34961.13510798887621962.47b62c4c a0c6 4e3c 87bb 509317d9c364.a6354b48 c68a 47fa b69e 4cb592d42ffc - معرفی نرم افزار ادوبی ایلوستریتور

PDF

یکی از فرمت هایی که ایلوستریتور می تواند ذخیره کند pdf است.
این فرمت این امکان را می دهد که تصاویر و نوشته ها بدون وابستگی به سخت افزار، نرم افزار یا سیستم عامل ذخیره شوند. این فرمت توضیحات کاملی از سند را به همراه صفحه آرایی معین که شامل فونت، گرافیک و نوشته ها می شود را در خود جای می دهد.
فرمت pdf شامل یک سیستم ساختاریافته ی ذخیره سازی است که این عناصر را باهم ترکیب می کند و همه ی آنها را در یک فایل جای می دهد.
این فرمت شامل زیرمجموعه ای از PostScript نیز می باشد که برای ایجاد گرافیک استفاده می شود و سیستمی دارد که فونت ها را با سند مورد نظر همراه می کند.

eps icon - معرفی نرم افزار ادوبی ایلوستریتور
eps icon
EPS

یک زیرمجموعه از PostScript به همراه محدودیت های اضافه بر آن است که به آن امکان ذخیره سازی فایلهای گرافیکی را می دهد. این فایل ها به فایل دیگری وابستگی ندارند و می توانند با یک PostScript دیگر جایگزین شوند.
یک فایل EPS ضرورتا یک برنامه ی PostScript می باشد که شامل preview با رزولوشن پایین از تصویر است که می توان با بعضی از نرم افزارها آن را نمایش داد.
در ابتدا، مرسوم بود که فایل های ایلوستریتور را با فرمت EPS ذخیره کنند تا بتوان آنها را با نرم افزارهای صفحه آرایی به اشتراک گذاشت.

what is wmf file - معرفی نرم افزار ادوبی ایلوستریتور
what is wmf file
WMF

فرمتی است که در ابتدا در سال ۱۹۹۰ توسط ویندوز استفاده می شد و از این طریق می توانستید فایل های ایلوستریتور را ذخیره کنید.
این فرمت می تواند وکتورها و bitmap ها را ذخیره کند و کارش شبیه به فرمت SVG می باشد.
فایل های WMF شامل فهرستی از کارکردها می باشند که GDI از آنها برای نشان دادن تصاویر استفاده می کند. اگر بعضی از کارکردهای GDI کار نکرد و error داد، می توان کدهای قابل اجرا برایش تعریف کرد.

vml - معرفی نرم افزار ادوبی ایلوستریتور
vml
VML

این فرمت، در ابتدا یک فرمت بر اساس XML برای وکتورهای دو بعدی بود که بخشی از استاندارد های Office Open XML بود.
با اینکه این فرمت همچنان به دلایل فرهنگی هنوز در دسته فرمت های Office Open XML وجود دارد و در ابتدا توسط ایلوستریتور پشتیبانی می شد، از سال ۲۰۱۲ به بعد دیگر این فرمت توسط Internet Explorer پشتیبانی نمی شود.

svg - معرفی نرم افزار ادوبی ایلوستریتور
svg
SVG

از سال ۱۹۹۹، توسط world wide web Consortium به عنوان یک استاندارد آزاد استفاده می شود.
این فرمت بر پایه ی XML قرار دارد که گرافیک های دو بعدی را برای انیمیشن ها و تصاویر متحرک پشتیبانی می کند.
تصاویر SVG در فایل های XML توصیف می شوند و به آنها این امکان داده می شود که فشرده شوند، نشان داده شوند، نوشته شوند و جستجو شوند. فایل های SVG می توانند با هر ویرایشگر نوشته و یا هر نرم افزار طراحی دیگری ویرایش شوند.
به عنوان عضوی از W3C، Adobe از این فرمت در ایلوستریتور و دیگر نرم افزارهایش پشتیبانی می کند.
فرمت های دیگری که ایلوستریتور می تواند ذخیره کند.

ایلوستریتور می تواند فایل ها را در این قالب ها ذخیره کند:

 • AutoCAD Drawing (dwg)
 • AutoCAD Interchange (dxf)
 • BMP
 • Enhanced Metafile (emf)
 • Flash (swf)
 • JPEG (jpg, jpe, jpeg)
 • GIF
 • Macintosh PICT (pct)
 • Photoshop (psd)
 • PNG
 • Targa (tga)
 • Text format (txt)
 • TIFF

فرمت هایی که می توانید وارد ایلوستریتور کنید

 • Adobe (fxg)
 • Adobe Illustrator (ai, ait)
 • AutoCAD Interchange File (dxf)
 • AutoCAD Drawing (dwg)
 • BMP (bmp, rle, dib)
 • Computer Graphics Metafile (cgm)
 • CorelDraw (cdr)
 • Enhanced Metafile (emf)
 • Freehand (fh7, fh8, fh9, fh10, fh11, ft11)
 • GIF
 • JPEG (jpeg, jpe, jpg)
 • Macintosh PICT (pic, pct)
 • Microsoft RTF (rtf)
 • Microsoft Word (doc, docx)
 • PCX (pcx)
 • Photoshop (psd, pdd)
 • Pixar (pxr)
 • PNG (png)
 • Targa (tga, vdam, icb, vst)
 • Text (txt)
 • TIFF (tif, tiff)

وکتور در ایلوستریتور

یکی از ویژگی های مهم ایلوستریتور این است که کیفیت کار تولید شده توسط این نرم افزار به رزولوشن صفحه ای که در آن نمایش داده می شود بستگی ندارد. این به این معنی است که تصویری که در ایلوستریتور ایجاد می شود، می تواند بدون از دست دادن کیفیت، کوچک یا بزرگ شود.
این یکی از ویژگی های وکتور است که از روابط ریاضی در توصیف خطوط، کمان ها و دیگر اجزای یک تصویر، استفاده می کند.

ابزارهای ویرایش عکس مثل photoshop به رزولوشن وابسته هستند و کیفیت عکس وقتی بزرگ می شود کاهش پیدا می کند. وکتور، گروهی از چند ضلعی هاست که یک تصویر را ایجاد می کند که خود این چند ضلعی ها به نوبه ی خود از وکتورها تشکیل شده اند. هر وکتور از یک محل به نام node یا نقطه ی کنترل عبور می کند که محلش روی محور x و y مشخص شده است.
این node مسیر وکتور را مشخص می کند و ویژگی های مختلفی از قبیل رنگ، خمیدگی، پر بودن، شکل و کلفتی دارد.

جایگاه وکتورها می تواند از طریق فرمول های ریاضی بهم مرتبط شود که در زمانی که یک تصویر resize می شود به طور دقیقی محاسبه می شوند.
این ویژگی وکتور با نرم افزارهای تصویری مانند photoshop بسیار متفاوت است، در این نرم افزار ها از جداول پیکسل برای render کردن تصاویر استفاده می کنند. وقتی این نوع از تصاویر به طور مناسب بزرگ می شوند، پیکسل هایی که نقطه ی کوچکی از تصویر را تشکیل می داده اند، حالا واضح تر می شوند.
این اتفاق باعث می شود کیفیت عکس پایین بیاید که به آن pixilation گفته می شود و همین امر باعث می شود illustrator برای ساختن تصاویر بزرگ مانند بیلبوردها مناسب باشد.

ورژن ایلوستریتور ۲۰۱۹ که به خانواده ادوب پیوسته‌ بود ۳ ویژگی منحص به فرد داشت:

 • ۱= گرادینات فری فورم
 • ۲= قطره چکان در گرادیانت
 • ۳= پیش نمایش فونت
index - معرفی نرم افزار ادوبی ایلوستریتور
Adobe Creative Cloud

ایلوستریتور و Creative Cloud

ایلوستریتور در زیرشاخه ی نرم افزارهای adobe creative cloud قرار دارد ولی می توان آن را به تنهایی نیز تهیه نمود. از آنجا که این نرم افزار عضوی از Creative Cloud است، کارهای هنری که در ایلوستریتور انجام می شوند را می توان با دیگر نرم افزارهای این دسته، مانند
After Effects، Indesign، Photoshop و Premiere Pro به اشتراک گذاشت.
برای مثال، کاربران معمولا کار اولیه را با ایلوستریتور انجام می دهند و سپس آن را به photoshop یا After Effects می برند.
کاربران ایلوستریتور می توانند یک تصویر بسازند و آن را به Indesign ببرند تا از آنها در یک مجله یا کتاب استفاده کنند.
به همین شکل، می توانیم کارهایی که در photoshop انجام شده اند را نیز وارد ایلوستریتور کنیم تا طراحی های نهایی را روی آنها انجام دهیم و به آنها نوشته، تصویرسازی و عکس های دیگر بیافزاییم.

تفاوت ادوبی فتوشاپ و ادوبی ایلوستریتور چیست؟

این سؤال که تفاوت ادوبی فتوشاپ و ادوبی ایلاستریتر چیست، سؤال بسیار بزرگیست که تقریباً تمام ۹۰ درصد گرافیستان این سؤال را از خود می‌پرسند

می‌شود گفت بزرگترین تفاوت این دو نرم‌افزار در طراحی وکتور و دیگری در طراحی پیکسلی می‌باشد

dt Ai strip 1204x218.jpg.img 1024x185 - معرفی نرم افزار ادوبی ایلوستریتور
Adobe Illustrator

قابلیت های مهم Adobe Illustrator

 • اجرای ایده و کشیدن آن به صورت حرفه ای
 • قابلیت تغییر اندازه بدون کم شدن کیفیت
 • سازگار بودن با نرم افزار فتوشاپ
 • طراحی اشکال حرفه ای به سادگی
 • قابلیت چاپ با کیفیت و وضوح بالا
 • طراحی وکتور به صورت حرفه ای
 • ساخت آیکون
 • پالت رنگ پیشرفته
 • ایجاد تصاویر تخت (flat)
 • طراحی های کارتونی جهت استفاده از نرم افزار های انیمیشن سازی
45

قبول انواع سفارش های طراحی چاپی و طراحی وب سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + پنج =

توسط
تومان